Društvo

POTOP NA BAZENU: Direktor od skandala nastavlja utabanim putem

Posebno šokira informacija da je sredinom 2023. godine Hasanović zaposlio Anela Bećirovića, osobu osuđenu za porodično nasilje i kasnije optuženu za ubistvo vlastite supruge.

Godišnji izvještaj o radu i poslovanju JP „Olimpijski bazen Otoka“ za 2024. godinu otkriva niz alarmantnih propusta i ozbiljnih nepravilnosti u radu ovog javnog preduzeća, koje ukazuju na nesposobnost, neodgovornost i potencijalno nezakonito postupanje aktuelne Uprave i direktora Avdije Hasanovića.

Iz informacija godišnjeg izvještaja "Bazena" za 2024 godinu, Preduzeće je uprkos ogromnom broju korisnika (oko 500.000 posjeta godišnje) 2024. godinu završilo s mizernom dobiti od samo 620 KM. Takav rezultat jasno pokazuje neefikasno upravljanje prihodima, slabo planiranje troškova i očigledan izostanak vizije razvoja.

Nedovoljna iskorištenost prihoda i loše upravljanje troškovima očigledno je dalo minimalan profit koji je doveo u pitanje sposobnost direktora Hasanovića da se samostalno razvija bez stalne podrške osnivača i dodatno se kreditno zaduži od milion maraka u 2025 godini.

Umjesto napretka, zabilježen je ozbiljan pad i stagnacija u više strateških projekata.

Projekat pomoći djeci s poteškoćama u razvoju, uprkos djelomičnom finansiranju iz Općine Novo Sarajevo, projekat nije proširen ni na jednu drugu općinu u Kantonu Sarajevo, iako je projekat od šireg društvenog značaja za sve građane Kantona Sarajevo.

“Ljeto na Olimpijskom” u sklopu kojeg je i ljetna škola plivanja, je projekt koji između ostalog nudi i popuste u edukaciji škole plivanja za djecu i građane Kantona Sarajevo pa i šire.

Ovaj projekt realizuje se dugo vremena i prije dolaska Avdije Hasanovića bio je znatna finansijska injekcija poboljšanja prihoda preduzeću, ali rezultat ovog projekta za 2024. je minoran i prihod iz godine u godinu pada, a nejasno je da li se program uopće više organizira u "Hasanovićevoj vladavini".

Sportska rehabilitacija za boračku populaciju funkcioniše samo u nekoliko općina u KS., i to kroz sufinansiranje gdje nije riješen sveobuhvatno jedan od primarnih projekata naših boraca što definitivno svih ovih godina loš menadžment direktora Hasanovića nije uspio riješiti ovaj krucijalni problem.

Obuka spasilaca i spasilačkih službi po međunarodnom SSI programu: projekat u koji je JP "Olimpijski bazen Otoka" u periodu prije mandata Avdije Hasanovića uložio više od 10.000 KM u svoje kadrove za edukaciju i osposobljavanje instruktorskih vještina obuke spasilaca, potpuno je ugašen, a Bazen je prema saznanjima kojima raspolažemo čak izgubio licencu i članstvo u ovoj najprestižnijoj američkoj organizaciji u svijetu.

Još od 2012. godine traje spor s Upravom za indirektno oporezivanje (UIO), koji i dalje opterećuje poslovanje. Skandalozno je da više od decenije Uprava nije uspjela da pronađe rješenje, ostavljajući preduzeće pod stalnim finansijskim pritiskom. Tokom svih ovih godina, od 2012. godine JP"Olimpijski bazen Otoka"d.o.o. izgubio je više miliona konvertibilnih maraka, a prema saznanjima od prije nekoliko mjeseci pod mandatom Avdije Hasanovića Bazen je izgubio pravni sport pred sudovima BiH, što dodatno "Bazen" mora platiti potraživanja prema UIO BiH, kao i sve troškove nastale u ovom sudskom postupku.

Posebno zabrinjava činjenica da je direktor Hasanović zabranio ulaz stručnim trenerima koji su obavljali posebne obuke sa djecom sa poteškoćama u razvoju. Iako su djeca ove kategorije zajedno sa svojim roditeljima i trenerima uredno plaćali korištenje bazena. Ova odluka i bahatost direktora Hasanovića o zabrani korištenja Bazena za ovu populaciju izazvala je gnjev javnosti čega smo i svjedoci, i osudili su je i mediji, jer je direktno oštećena najranjivija kategorija društva i prekršeni svi principi zakonitosti, morala, etike i poštovanja prema drugom i drugačijem.

​Objekat i oprema rade neprekidno sedamnaest godina i "tehnički sistemi već urgentno zahtijevaju značajnije ulaganje u tekuće i investiciono održavanje, kao i zamjenu određenih komponenti zbog zastarijevanja opreme".

Iako su kreditna sredstva od 1.000.000 KM obezbijeđena za 2025. godinu, činjenica da su ulaganja "urgentno" potrebna i da su tek sada započeti procesi nabavke, očigledno se pokazuje nesposobnost Uprave u propuštanju pravovremenog planiranja i ulaganja u održavanje infrastrukture. Čime je direktor Avdija Hasanović sebi dao za pravo da objekat dovede u ovakvo ne funkcionalno stanje jedinog olimpijskog bazena u našem gradu i državi, te na ovaj način doveo u zabludu građane Sarajeva, gradonačelnika, gradsku upravu grada Sarajeva i širu društvenu javnost.

Dugogodišnje zanemarivanje investicionog održavanja očigledno je dovelo do većih kvarova, smanjenja kvaliteta usluga i viših troškova u budućnosti, a sve na teret budžeta Grada Sarajeva i građana koji pune budžet. Iako je jedan od ključnih ciljeva edukacija neplivača i obuka spasilaca, pod Hasanovićevim mandatom došlo je do pada tj., potražnje broja angažovanih instruktora-profesora sporta.

Takođe, Hasanovićev mandat obilježen je kroz mnoga zapošljavanja, gdje prednost data zapošljavanju administrativnog kadra, a ne profesora sporta. Postavlja se pitanje: da li je administracija prioritet u javnom preduzeću čija je osnovna djelatnost sport i sportska oblast, a funkcija rad sa djecom i građanima kroz školu plivanja, sportska rehabilitacija, obuka spasilaca i spasilačkih službi itd.

Posebno šokira informacija da je sredinom 2023. godine Hasanović zaposlio Anela Bećirovića, osobu osuđenu za porodično nasilje i kasnije optuženu za ubistvo vlastite supruge. Bećirović je bio zaposlen kao recepcioner-blagajnik, što je korisnike Bazena direktno izložilo riziku.

Zabrinjava činjenica da direktor nije tražio uvjerenje o nekažnjavanju, iako je to minimalna obaveza pri zapošljavanju u javnoj ustanovi. Prema navodima izvora određenih medija, MUP KS je po prijavi zatražio izuzimanje dokumentacije vezane za putne naloge, uključujući sporno putovanje u Albaniju, navodno bez urednog naloga i odobrenja Nadzornog odbora. Da li je riječ o privatnom izletu finansiranom iz javnih sredstava? U fokusu je i istraga inspektorata za privredni kriminal zbog nezakonitog angažmana prijevoza djece sa jednom od prevozničkih firmi u Kantonu Sarajevo, u vrijednosti od 100.000 KM.

Hasanović je, prema dostupnim informacijama, jedan dio usluga prevoza djece naručivao bez javnog tendera od pomenute firme i bez zaključenog ugovora, a naknadno je "legalizovao" postupak davajući javnu nabaku prevoza upravo toj istoj prevozničkoj firmi. Postavlja se pitanje: da li je znao unaprijed ko će biti najpovoljniji ponuđač?

Kao konačni pokazatelj ozbiljnosti situacije, Gradsko vijeće Grada Sarajeva nije usvojilo revizorski izvještaj o poslovanju Bazena za 2024. godinu, čime su otvorena vrata za dodatne istrage i potencijalne sankcije.

Svi ovi navodi ukazuju na duboku krizu upravljanja i potpuni gubitak povjerenja u rukovodstvo JP "Olimpijski bazen Otoka". Odgovornost direktora Avdije Hasanovića ne može i ne smije biti ignorisana.

Povezani članci