Društvo

POSKUPLJENJE STRUJE: Elektroprivreda BiH kontra medija, tvrde cijene simbolično rastu

Više od 70% domaćinstava u Bosni i Hercegovini koristi električnu energiju u okviru najniže, tzv. zelene tarife, pri čemu je mjesečno povećanje cijene minimalno, svega nekoliko maraka – saopšteno je iz Elektroprivrede BiH, kao odgovor na, kako navode, dezinformacije i polovične tvrdnje koje su se pojavile u pojedinim medijima.

Prema njihovim navodima, netačna je tvrdnja da je granica zelene tarife postavljena na 300 kWh – tačan prag je 350 kWh. Ova korekcija, ističu, uvedena je kako bi se dodatno zaštitile porodice sa više članova koje će najvećim dijelom ostati unutar najpovoljnije tarife.

Također su odbacili optužbe da novi tarifni sistem nije zakonski utemeljen, naglasivši da je sve regulisano Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena.

Cijena usluge javnog snabdjevača bi trebala pokriti sve stvarno nastale troškove, ali to trenutno nije slučaj i EP BiH na sebe preuzima pokrivanje razlike od 11 posto između prodajne i nabavne cijene električne energije. Na taj način, EP BiH štiti svoje kupce od naglih promjena cijena i osigurava da ne dođe do većih poremećaja. Međutim, svako dodatno povećanje potrošnje električne energije utječe na dodatno povećanje cijena električne energije za krajnje kupce jer stvara potrebu za kupovinom dodatnih količina električne energije na tržištu, koja je skuplja od proizvodne cijene. Zbog toga stalno upućujemo apel za racionalno trošenje električne energije, jer nova povećanja cijena nisu u interesu ni krajnjih kupaca ni EP BiH”, poručuju iz ovog javnog preduzeća.

Iz EP BiH su podsjetili i na višegodišnje naslijeđene probleme koji prate sektor – od manjka uglja za termoelektrane, koji iznosi milion tona godišnje, do dugovanja rudnika koja su narasla na oko 1,3 milijarde KM. Uprkos svemu, uključujući i izdvajanja za zbrinjavanje rudara, zatvaranje rudnika i subvencije za ugrožene kategorije, BiH još uvijek ima jednu od najnižih cijena električne energije u regiji.

U saopštenju su objasnili i razloge različitih cijena u tri elektroprivrede koje djeluju u BiH, naglašavajući da ta razlika postoji više od tri decenije, ali tek sada postaje tema, bez ozbiljnog pokušaja da se uskladi sistem.

“Pokrenuli smo inicijativu o zajedničkom djelovanju nadležnih ministara na državnom i entitetskim nivoima, direktora sve tri elektroprivrede i dva regulatora Elektroprenosa BiH u cilju unapređenja i jačanja energetskog sektora i efikasnijeg reguliranja cijena električne energije za sva tri javna snabdjevača uvažavajući princip ekonomičnosti. Nedavno je upravo održan jedan takav sastanak na kojem smo približili stavove o važnim energetskim pitanjima”, saopćeno je iz EP BiH.

Razlike u cijeni energije, kako pojašnjavaju, proizlaze iz različitih izvora proizvodnje: dok EP BiH generiše 80% energije iz termoelektrana, EP RS ima balans 50:50 između TE i HE, a EP HZHB dominantno koristi hidroenergiju (90%).

Proizvodnja iz termoelektrana, kako ističu, čak je tri puta skuplja od hidroenergije, zbog čega je EP BiH, koja se uglavnom oslanja na TE, u najtežoj poziciji. Uz sve to, birokratske prepreke i zabrane upravljanja državnom imovinom dodatno otežavaju prelazak na obnovljive izvore poput HE i VE.

Povezani članci