Društvo

PONOS BiH: Tuzla ne zaboravlja herojske dane, najveći slobodni teritorij u okupiranoj Europi

Tuzla je bila domaćin centralne regionalne manifestacije obilježavanja 9. maja -  80 godina od pobjede nad fašizmom u Evropi i Bosni i Hercegovini. Manifestaciju pod nazivom Pobjeda 1945. – 2025., čiji je pokrovitelj bio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, organizovao je Savez antifašista i boraca NOR-a Bosne i Hercegovine.

Antifašisti iz naše zemlje, regije i svijeta. U Tuzli, zajedno. Položili su cvijeće na spomen obilježjima na Slanoj Banji. A onda i na tuzlanskoj Kapiji, mjestu stradanja tuzlanske mladosti 25. maja 1995. godine.

Na Trgu Slobode održano je centralno obilježavanje Dana pobjede na fašizmom. Sa skupa je poslana snažna poruka zajedništva i otpora prema svakom obliku fašizma.

„Ni Bosna i Hercegovina ni Tuzla nisu slučajno odabrane. Bosna i Hercegovina zato što su se u njoj odigrale najvažnije presude i bitke Drugog svjetskog rata, a Tuzla zbog toga jer dokazuje da je moguća Bosna i Hercegovina, a i ostale zemlje na njenom receptu“, kazao je Zlatko Dukić, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a TK-a.

O tome svjedoče i historijske činjenice.

„1943. godine Tuzla i tuzlanska regija bila je najveća slobodna teritorija u Evropi, u okupiranoj Evropi, i tu je negdje napravljena prelomna tačka da ljudi koji su se dvoumili masovno se priključe narodno-oslobodilačkom pokretu“, izjavio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.

Kako je istaknuto na skupu, antifašistička borba nema granice i manifestacija je bila prilika prisjetiti se ne samo prošlosti već i poslati jasnu poruku da je antifašizam temelj savremene Evrope. Težnja ka zajedništvu svih naroda potvrđena je i prisustvom delegacija iz susjednih zemalja.

„S ciljem da se očuva antifašizam kao izvorna civilizacijska tekovina da na tome istrajemo i da ma koliko su snage zla jače - da se izborimo i ostvarimo ono što je san i dio civilizacije koji se zove sloboda, a to znači sloboda mišljenja, sloboda izbora, sloboda u obrazovanju, sloboda u liječenju“, poručio je Dragoljub Đorđević, član Predsjedništva SUBNOR-a Srbije.

„Mi smo imali jednu zajedničku državu koja je nastala kao rezultat borbe u Drugom svjetskom ratu. Nju nismo uspjeli da sačuvamo, ali moramo očuvati ideju na kojoj je ona tada nastala, moramo sačuvati ideju antifašizma“, poručio je Stevan Radunović, potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore.

Za grad domaćin i Bosnu i Hercegovinu, koji ne odstupaju od antifašističkih vrijednosti, održavanje ove manifestacije je više od simbolike i predstavlja obavezu i prema historiji, ali i budućnosti.

„Ideja antifašizma je ideja slobode, mira, poštovanja, tolerancije, zajedničkog života i borbe za osnovna ljudska prava, a, ustvari, to je ono što Tuzla i jeste, to je ono što Tuzla baštini“, istakao je gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić (SDP).

„Osamdeset godina otkako je poražena, ja ću reći, ona sekcija fašizma, Tuzla danas pokazuje da nas ima još itekako koji ćemo se oduprijeti novim inačicama i fašizma i nacizma“, istakao je predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Dragan Mioković (NS).

U Tuzli nije slavljen samo historijski datum. Slavljeni su sloboda, jednakost i zajedništvo, vrijednosti koje su generacije branile, a koje mladi naraštaj mora čuvati i njegovati.

Povezani članci