Bivši ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević pušten je na slobodu nakon što je juče po nalogu MUP-a Republike Srpske uhapšen na graničnom prelazu Svilaj i sproveden na saslušanje u okviru istrage Republičkog javnog tužilaštva koja se odnosi na Ugovor za koncesiju za vjetropark Trusina.
Željko Kovačević i još jedno lice osumnjičeni su da su preduzeću "Kermas Energija" iz Zagreba, anaksima ugovora potpisanim 2014. godine, kada je Kovačević obavljao funkciju ministra industrije, energetike i rudarstva omogućili pokretanje arbitražnog postupka pred sudom u inostranstvu i pribavljanje koristi od oko 200 miliona KM na štetu budžeta Republike Srpske.
"Vidjećemo da li je hapšenje Kovačevića obračun između SNSD-a. Tužilaštvo ima hrpu materijala u ladicama. Da li ova opšta klima u kojoj se već nazire promjena vlasti otvara te procese ili je ovo samo unutrašnji obračun, vidjećemo", kaže Igor Crnadak, predsjednik Kluba PDP-a u NSRS.
Firma „Eol prvi“, koja je u vlasništvu „Kermas Energije“ dobila je 2012. godine koncesiju za vjetropark od 50 megavata. Kovačević dvije godine kasnije potpisuje aneks ugovora kojim se projekat od 50 megavata dijeli na 5 projekata po 10 megavata, čime je koncesionaru omogućeno da aplicira za podsticaje na struju.
Vlada je ugovor raskinula 2019. godine, a zbog neisplaćenih podsticaja „Kermas Energija“ prošle godine uputila je Savjetu ministara BiH opomenu pred pokretanje arbitražnog postupka teškog oko 200 miliona KM.
"I u ovom i u drugim slučajevima uvijek trag korupcije i trag novca vodi do samog vrha ovog režima. Zbog toga se ove stvari ne mogu do kraja razotkriti sve dok se ova vlast ne promijeni. I ovaj ministar je povezivan sa jednim visokog funkcionerom SNSD-a koji je nedavno smijenjen, to je javna tajna u Banjaluci", kaže Siniša Vukelić, urednik poratala Capital.
Dodjela koncesije firmi „Kermas Energija“ nije jedina afera koja se vezuje Kovačeviću. Jedna od njih je i ona o privatizaciji naftne industrije, gdje je pogodovano stranom investitoru, a na štetu Republike Srpske.
"On je predložio Vladi tajni aneks sporazuma sa "NJEFTEGAZ INKOR" koji će Vlada poslije usvojiti, kojim je ruski investitor oslobođen ogromnih obaveza koje je imao po osnovnom ugovoru. Osnovnim ugovorom trebao je da izgradi prugu do Rafinerije nafte u Brodu do Rafinerije ulja u Modriči, koja je vrijedna oko 200 miliona evra", podsjeća Vukelić.
Do danas, pruga nije izgrađena. Kovačević je ruskim investitorima omogućio i da smanje najniži godišnji nivo obrade nafte sa pet na samo jedan milion tona nafte, kao i da naftu prodaju na benzinskim pupama čiji su 100 odstotni vlasnici. Sve ovo, nanijelo je ogromnu finansijsku štetu Republici Srpskoj, zaključuje Vukelić.