Dva mjeseca bez direktora, gotovo godinu bez njegovog zamjenika. U vrhu Državne agencije za istrage i zaštitu, poslije ostavki, novi zaplet.
Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine priprema se za sjednicu i utvrđivanje rang liste kandidata za poziciju zamjenika direktora SIPA-e već u ponedjeljak. No, sprema se i još službeno direktor ove agencije Darko Ćulum na povratak direktorskoj poziciji. Razlog i više nego jasan - spriječiti hapšenje bjegunaca Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Funkcija po potrebi. U dvomjesečnom izbivanju Darka Ćuluma sa vodeće pozicije SIPA-e - preokret. Nakon zamjene direktorske pozicije za nikad utvrđenu u MUP-u RS-a, Ćulum bi nazad. Prije imenovanja njegovog zamjenika. Procedura bi trebala početi utvrđivanjem rang liste na sjednici Nezavisnog odbora u ponedjeljak. Opstrukcija ne bi trebalo biti, pa je u strategiji dobro raspoređenih kadrova SNSD-a vrijeme za Ćulumov povratak. Ostavka mu nije prihvaćena, pa su vrata SIPA-e još širom otvorena.
“Mislim da je to, zapravo, politički tajming koji je Ćulum odabrao kako eventualno osoba koju Nezavisni odbor bude imenovao za zamjenika direktora SIPA-e ne bi mogao odlučivati i donijeti operativne naredbodavne odluke i koje se tiču provođenja naredbi pravosudnih institucija u BiH”, objašnjava Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost.
A, jedna od naredbi na čekanju iz te kategorije je i ona za akciju od visokog rizika - hapšenje bjegunaca Dodika, Viškovića i Stevandića. Povratak, zasada, u tišini, a za javnost bez komentara. Otišao, pa bi se vratio. Jasno da nije pokajanje, ni slučajnost, a ni želja. Dok je bjeguncima od pravosuđa potrebna potpuna sloboda koju već dva mjeseca uživaju, Ćulumov povratak više je potreba.
“Vraća se u SIPA-u da preuzme palicu direktora SIPA-e i da može onemogućiti hapšenje. Dakle, SIPA je onemogućena da radi, to radi SNSD, rade to vrlo uspješno”, tvrdi Milan Dunović, predsjednik Kluba DF-a u Zastupničkom domu BiH.
Potvrđuje to i lider SNSD-a. Dok je u SIPA-i po strani nalog za hapšenje, Dodik tvrdi da njome upravlja: “Volja da neko podnese ostavku ili da se neko vrati je individualna volja. Moj cilj je postignut što se tiče SIPA-e. U akcije ne idu ni Srbi ni Hrvati. I to se tako dijeli, to će tako biti”.
Između odlaska i potencijalnog povrataka u SIPA-u, Ćulum je zvanično direktor, ali ne dolazi na posao. Redovno odsutan i redovno krši zakone i odluke Ustavnog suda BiH. Gdje je i šta radi, pitaju zastupnici nadležno Ministarstvo sigurnosti.
“Preko 35 radnih dana neopravdano ne dolazi na posao, čime mu je prestao radni odnos po sili zakona u tom policijskom tijelu BiH. Da li mu je prekinut radni odnos i u skladu s članom 119 stav 1.1 Zakona o policijskim službenicima zbog toga što je svojevoljno dao otkaz u SIPA-i?”, pita Jasmin
Nema nikog da odgovori, rečeno je na sjednici državnog parlamenta, jer ministra sigurnosti nema već mjesecima, a vršilac dužnosti ne odgovara ni pismeno ni usmeno. Na pozive se ne javlja.
U kompliciranim procedurama i šupljim zakonima, odgovorni su bez odgovornosti. A, bez sankcija, anarhija.
“Mislim da SIPA dugo vremena nakon ovog se neće moći povratiti u smislu autoriteta, stručnosti i ekspertiza koje je imala do ove krize. Ovo što danas gledamo neke pojedinačne akcije SIPA-e su, zapravo, dodatno devalvirale sam autoritet policijske agencije na nivou BiH”, dodaje Dizdarević.
Autoritet je ozbiljno poljuljan jer se gotovo godinu u SIPA-i nižu samo apsurdi. Rukovodstvo sa ostavkama u bijegu preko granice ili šeta s pozicije na poziciju. A, agencija kao najjača u policijskom sistemu, ipak nejaka za hapšenje onih koji svaki korak javno bilježe.