Društvo

BURA NA SJEVEROISTOKU BIH: Građani na ulici, ne rudniku

U Loparama nova protestna šetnja, ali stara poruka -"Rudnik litijuma na Majevici ovdje neće proći". Lokalna zajednica to je jasno rekla usvajanjem rezolucije protiv rudarenja. I dok je litijum sirovina budućnosti za jedne, za druge je simbol borbe za opstanak. Na Majevici otpor raste svakim danom.

"Majevica nije na prodaju"- to je poruka koja je odjeknula šetnjom kroz Lopare, isti dan nakon što je lokalna skupština jednoglasno usvojila rezoluciju protiv eksploatacije litijuma. Volja naroda pretočena je u dokument.

 "Građani ovdje ne žele otvaranje rudnika litijuma, postoji mnogo drugih načina gdje se može mnogo više zaraditi i mnogo veći prinos ostvariti za budžet lokalne zajednice, nego što se dobija od te neke mizerne rudne rente koju nam nude, a koja bi dovela, nepovratno, do devastiranja Majevice", kaže Snežana Jagodić Vujić, predsjednica Ekološkog udruženja Eko put.

"Priča o otvaranju rudnika litijuma na Majevici, nije samo priča nas iz Lopara, nego da je to jedna šira, regionalna priča koja se preliva i na Ozren i druge tertorije i tu smo da pošaljemo poruku da smo svi zajedno ujedinjeni protiv toga da BiH postane rudarska kolonija“, poručila je Adrijana Pekić, predstavnica Ekološkog udruženja Čuvari Majevice.

Izmjenama Zakona o geološkim istraživanjima, lokalnim zajednicama je oduzeto pravo da odlučuju o svom prostoru. Građani poručuju - pristanka neće biti. Ako institucije ne čuju narod, slijedi građanska neposlušnost. U cijeloj priči mnogi ne vide ni razvoj, ni napredak, već korupciju i strane interese.

"Nema nijednog drugog obrazloženja zašto Vlada pristaje da izdaje dozvole za litijum, nego - korupcija. EU, odnosno razvijene zemlje, su eksploatatori koji svugdje po svijetu eksploatišu prirodna bogatstva, i sada dok se Afrika oslobađa uz pomoć Rusije, sve su prijetnje da mi postanemo ekološka kolonija EU", tvrdi ekonomski analitičar prof. Aleksa Milojević.

Dok se litijum najavljuje kao šansa, investitori koji već ulažu u održive projekte znaju da Majevica može donijeti prihod i bez uništavanja. Za njih, planina nije resurs za eksploataciju već temelj proizvodnje i opstanka.

"Jedan sam od investitora u Agrokompleksu, formirasmo veliku farmu koza na  Lipovicama (Majevici) i upravo se pod krov stavlja mljekara koja je prošle godine proradila i mi planiramo za 3-4 godine da budemo najveći proizvođači sira u BiH", objašnjava Vaso Vasić, privrednik iz UAE

Na Majevici borba protiv litijuma prerasla je u borbu za dostojanstvo. I dok rudarske kompanije crtaju karte bogatstva, ljudi ovdje brane ono što se ne mjeri novcem.

Povezani članci