Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici njemački Bundestag planirao je usvojiti rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Međutim, visoki predstavnik Christian Schmidt direktno se aktivirao i upozorio njemačke zvaničnike da bi takav potez doveo do “eskalacije tenzija” u Bosni i Hercegovini.
To je na svom X profilu objavio politički analitičar Jasmin Mujanović.
Ideja je bila da sadržaj rezolucije bude baziran na Rezoluciji o genocidu u Srebrenici koju je donijela Generalna skupština Ujedinjenih nacija. Postojala je politička volja da se to uradi jer je i sama Njemačka bila jedna od inicijatora Rezolucije usvojene u UN-u.
Visoki predstavnik je u nekoliko navrata eksplicitno kazao da to nije dobra ideja i da bi to još dodatno produbilo krizu u Bosni i Hercegovini. Njegova uloga je bila ključna da se proces zaustavi prije nego je prijedlog rezolucije uopšte napisan, saznaje Istraga.ba.
Podsjećamo, Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena je u Generalnoj skupštini UN-a u maju 2024. godine. Rezolucijom je 11. juli određen kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucija ima za cilj da se spriječi ponavljanje genocida i revizionizam. Također u njoj se poziva sve članice UN-a da u svoje obrazovne programe uvrste sudski utvrđene činjenice o genocidu.
Na te navode reagovao je ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Damir Arnaut koji ih je kategorički demantovao.
„Ovo je potpuna neistina. Tvrdnja da je takva rezolucija bila planirana, a potom zaustavljena i da pritom „nije ni bila napisana“ zvuči potpuno bizarno“, izjavio je Arnaut.
On je istakao da je sve što se tiče rasprava o Srebrenici u Bundestagu javno predstavio posljednjih dana, te zahvalio predsjednici Bundestaga Bärbel Bas, ministrici Klöckner i brojnim zastupnicima na podršci.
Podsjećamo, 11. jula Bundestag je održao debatu o Srebrenici, tokom koje su ultradesničarski poslanici osporavali genocidnu kvalifikaciju masakra, tvrdeći da je odluka UN-a o genocidu političke prirode. Ovi stavovi izazvali su oštre reakcije drugih parlamentarnih snaga, a ministar vanjskih poslova Njemačke potvrdio je službeni stav da se masakr u Srebrenici smatra genocidom.