Rezolucija o Srebrenici nije poziv na suživot, već na hitan razlaz, poruka je nakon sastanka vladajuće koalicije u Srpskoj. Zato podržavaju miting "Srpska zove" najavljen za četvrtak, 18. aprila u 18.00 časova u Banjaluci. Ovo, kažu, nije podrška političkim strukturama, već Republici Srpskoj i srpskom narodu. Bude li rezolucija usvojena u Ujedinjenim nacijama, Republika Srpska će ubrzano ka svojoj samostalnosti, najavio je predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik.
Za tri dana, u Narodnoj skupštini je Izvještaj međunarodne komisije za događaje u srebreničkom kraju od 1992. do 1995. godine. Na dnevnom redu i Prijedlog Izbornog zakona Srpske.
Nakon sastanka vladajuće koalicije, lideri političkih partija jednoglasni - protiv rezolucije o Srebrenici, za najavljeni miting Srpska zove. Pozivaju građane da dođu u četvrtak u 18 časova u Banjaluku i zajedno jasno poruče da ne žele nametanja stranaca i kažu glasno NE onima koji ugrožavaju Republiku Srpsku i srpski narod. U zabludi je bošnjačka politička elita ako smatra da rezolucijom o Srebrenici osigurava suživot, poručuje predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik.
Rezolucija o Srebrenici nema pravnu valjanost i nije obavezujuća, ali izaziva nesagledive posljedice, saglasni su u vladajućoj koaliciji. Pored proceduralnih i suštinskih nedostataka, dolazi u vrijeme pritisaka na Srpsku i Srbiju, ali i na još jedan značajan datum. Pitaju da li slučajno.
- Rezolucija dolazi u mjesecu kada se Јasenovac oslobodio - navodi Petar Đokić, lider SP-a.
O dešavanjima u Srebrenici u periodu od 1992-1995. biće riječi za tri dana u Narodnoj skupštini Srpske. Poslanici bi trebalo da usvoje Izvještaj međunarodne komisije, koji je u odnosu na rezoluciju obuhvatio i stradanje srpskog naroda na tom području. Gotovo je sigurno da će poslanici na tom zasjedanju usvojiti i prijedlog Izbornog zakona Republike Srpske i na taj način reći "stop" stranom intervencionizmu i oduzimanju nadležnosti Srpskoj.
Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i lider US-a, je naveo da je Narodna skupština Republike Srpske uvijek donosila akte koji su rezultat volje naroda u Republici Srpskoj, a koji zasnovani su na principima i pravnim aktima.
Usvajanje Izbornog zakona biće poruka i Centralnoj izbornoj komisiji BiH da nema nadležnost na teritoriji Republike Srpske. Ako to prekrši, Srpska ima odgovor.
- Ukoliko CIK pokuša da to uradi biće spriječen. Ako Tužilaštvo i Sud pokušaju djelovati, biće zabranjen rad - navodi Dodik.
Darko Banjac lider NPS-a je naveo da je Izborni zakon Srpske, Ustav demokratije i osnovnih principa demokratije koji će usvojiti Narodna skupština Republike Srpske u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom
Onaj koji nije poštovao ni Ustav ni demokratiju, jeste aktuelni američki ambasador Majkl Marfi i zato sa dužnosti u BiH ide za dva mjeseca, kaže Dodik.
- Povlače ga mjesec dana prije, jer je izazvao opšti haos u BiH - navodi Dodik.
Iz vladajuće koalicije poručuju da sve što Republika Srpska čini radi političkim sredstvima. Nikoga ne poziva, proziva niti izaziva. Kažu, ako je neko i izazvan onda je nakon nametanja zakona, suđenja i sankcija zvaničnicima, pokušaja oduzimanja imovine i usvajanja rezolucije o Srebrenici izazvana Republika Srpska.