BH Telecom
Politika

DODIK DOBIO ŠTO JE HTIO: 100 miliona razloga za opstanak koalicije

Nakon više neuspješnih pokušaja da kupi gotov objekat u Banjoj Luci, Uprava za indirektno oporezivanje BiH je, nakon odluke Vijeća ministara BiH od prije nekoliko dana, čini se, posao privela kraju. Ova odluka je korisna za Banju Luku jer će banke dobiti novac od kupovine prostora, kaže Milorad Dodik odgovarajući na prozivke da je u kumovskim vezama sa Milom Radišićem, vlasnikom „Grand Tradea“,

“Ja Milu Radišića znam. Mile Radišić je žrtva jednog neprincipijelnog napada i ja smatram da je on korektan i da dobro radi svoj posao. Ja nisam ni pričao sa njim o tome u zadnje vrijeme, ali koliko znam sad, u Banjoj Luci cijena kvadrata je daleko viša od onoga što je predviđeno u toj nekoj varijanti”, kazao je ranije Milorad Dodik.

 Entitetska opozicija od početka ukazuje na sumnje u vezi sa ovim tenderima ističući i da je dogovor vladajuće koalicije isključivo u službi privatnih interesa.

 “Ja mislim da je to onaj posljednji esker u taj kovčeg vladajuće koalicije, kofer pun bezobrazluka, bahatosti, sramote, skandala. Poniženo je i potpuno urušeno društvo u kojem živimo”, kaže predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

Svoje odluke o ovoj transakciji vladajući nevješto pravdaju navodeći da se ukupnim iznosom, koji premašuje 190 miliona maraka, kupuju čak tri nekretnine.

“Kako će se provesti procedura, ko je krajnji prodavac, pozivam cjelokupnu javnost da se bavi tom temom, da analizira u odnosu na tržišne ponude koliko košta cijena kvadrata u Sarajevu, Banjoj Luci i negdje drugo i koliko to na kraju košta”, izjavio je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković (NiP).

Pričom o UIO-u i “Grand Tradeom” bavio se i portal Capital, tvrde da je cijeli stambeno-poslovni kompleks izgrađen mimo regulacionih planova te da je mimo plana nadograđeno i 15.000 kvadrata, vrijednih više od 40 miliona maraka.

“I postavlja se onda pitanje za UIO, ako se odluči da kupi prostor koji jeste za njih pravljen, da li mogu kupiti takvo nešto ukoliko nemaju upotrebnu dozvolu, nisu čisti potpuno svi papiri. I kako jedna institucija koja kontroliše druge pravne subjekte da li posluju u skladu sa zakonom - sama na ovaj način možda radi nešto što je upitno zakonski”, kaže Siniša Vukelić, glavni i odgovorni urednik portala capital.ba.

UIO od svog osnivanja pokušava da nađe adekvatan prostor u Banjoj Luci, u kojoj je smještena na nekoliko lokacija, za čiji se najam mjesečno izdvaja oko 40.000 maraka. Do sada su svi pokušaji propali, kao i posljednji tender iz januara ove godine, jer je “Grand Trade” bio jedini ponuđač za poslovni i parking prostor za koji je tražio 100 miliona maraka, a Uprava je imala tek 30 miliona. Dodatni milioni osigurani su rebalansom državnog budžeta koji je prošao parlamentarnu proceduru ranije ove godine. Takav potez i Ambasada SAD-a u BiH nazvala je korupcijom.

Povezani članci