Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine uputila je preporuku Privremenom Upravnom odboru Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), nakon što je zaprimila više žalbi na odluku o izboru generalnog direktora ove zdravstvene ustanove.
Preporuka je uslijedila nakon žalbi podnesenih krajem februara i početkom marta, a koje su ukazivale na nepravilnosti u postupku provođenja Javnog oglasa i procesa imenovanja, kao i na moguće povrede zakonskih procedura od strane Komisije i Upravnog odbora KCUS-a. Jedna od žalbi posebno je ukazala i na sporne aspekte u vezi s priznavanjem akademskog zvanja iz oblasti zdravstvenog menadžmenta.
U preporuci, ombudsmeni su pozvali Upravni odbor KCUS-a da svoje postupanje vrati u zakonski okvir, u skladu sa Zakonom o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima FBiH, te da u roku od 30 dana izvijesti instituciju o poduzetim aktivnostima.
Gavrankapetanovićeva advokatica, Maida Galijatović, istakla je ranije da je sud u prethodnom procesu pravosnažno utvrdio da njen klijent ispunjava sve zakonom propisane uslove, uključujući i znanje iz zdravstvenog menadžmenta, koje se može dokazivati na više načina – između ostalog diplomom postdiplomskog studija iz te oblasti.
Nakon mišljenja Ombudsmena za ljudska prava BiH sve je izvjesnije da bi Parlament FBiH trebao riješiti ovu situaciju kako bi KCUS imao osobu koja će upravljati njim.
Ovaj zaključak Ombudsmena na neki način može biti samo djelić satisfakcije Gavrankapetanoviću koji je bio u centru ovih dešavanja, a koji je od 17. aprila reizabran za direktora Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu.