Društvo

ALARM UPALJEN: Cijene struje mogle bi poskupjeti i do pet puta

Sindikalna organizacija Rudnika i Termoelektrane Ugljevik zatražila je hitno uključivanje svih relevantnih institucija u Republici Srpskoj u rješavanje problema ovog preduzeća, u vezi sa dodjelom koncesije na ležište uglja “Ugljevik Istok 2”. Kako ističu iz Sindikata, krajem januara javnosti je saopćeno da će Vlada RS otkupiti firmu “Komsar energie”, ali to se do sada nije dogodilo.

Rudnik i Termoelektrana Ugljevik trenutno je najveći proizvođač električne energije u Republici Srpskoj i vraćanje koncesije na ležište “Ugljevik Istok 2” je najveći prioritet, poručili su iz sindikata ovog preduzeća. Kako kažu, već skoro šest mjeseci čekaju na ispunjenje obećanja da će im biti vraćena koncesija na ovo ležište uglja.

 

"Tačno je da su radnici zabrinuti, s pravom su zabrinuti, ništa se ne dešava. Mi apelujemo na Vladu i ministarstvo da nam ispune ono što su nam u prethodnom periodu obećali. Nećemo sigurno dozvoliti ulazak bilo kakvih trećih lica ili eksploataciju uglja trećim licima. Ugalj treba da pripadne nama, nama je potreban", poručio je predsjednik Sindikata radnika RiTe Ugljevik Boban Benović.

Od kada je krajem januara saopšteno da će Vlada Republike Srpske riješiti problem otkupom firme "Komsar energie", koja ima koncesiju na navedeno ležište uglja, vrlo je malo informacija o tome. Od resornog ministra Petra Đokića nedavno se moglo čuti da je proces “u toku”.

"Mora se provesti adekvatan postupak procjene za koje je zaduženo preduzeće GAS-RES. Kada se to uradi, biće poznata okvirna vrijednost koja bi mogla biti predmet sporazuma koji će zaključiti kompanija Komsar enerdži i preduzeće GAS-RES", izjavio je Đokić.

Analitičari smatraju da će problemi u elektroenergetskom sektoru kulminirati u narednom periodu.

"Mi idemo jednim putem da se privreda mora prodati, a kada se proda, ide se u to da struja poskupi pet puta. Elektroprivreda može da bude spašena samo ako se pretvori u javno akcionarsko društvo, da se izuzme iz vlasništva Vlade i da se pretvori u javnu korporaciju i masovnu akcionarsku svojinu. To je jedini spas za Elektroprivredu", ističe ekonomista Aleksa Milojević.

 

S druge strane, stručnjak za energetiku Mirza Kušljugić smatra da će u budućnosti sve više električne energije proizvoditi obnovljivi izvori energije.

"Nama je potrebna ozbiljna strategija kako pomiriti industriju u zalasku i industriju koja dolazi i kako postići da industrijski sektor bude podrška budućem ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine pri čemu cijene električne energije moraju ostati na nivou koji je dostupan i prihvatljiv ljudima", navodi Kušljugić.

Kada je riječ o ugljevičkom gigantu, procjenjuje se da kop “Ugljevik Istok dva” ima rezerve od 48 miliona tona uglja, čime bi se osigurao rad RiTe Ugljevik do 2050. godine.

Povezani članci