Dva mjeseca su prošla otkako je raspisana centralna potjernica za Miloradom Dodikom, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem. Ovaj trojac nesmetano putuje u nekoliko prijateljskih država, jer je Interpol odbio raspisati potjernicu. Pojedine evropske države nastavljaju politiku sankcija, dok na domaćoj sceni Dodik i SNSD ostaju sve usamljeniji.
Po svijetu putuje, ali mu se manevarski prostor sužava. Njegova stranka i dalje opstaje i kontroliše veliki dio vlasti na državnom nivou, bez obzira na brojne optužbe domaćih i međunarodnih aktera da je najveći krivac za aktuelnu političku situaciju i rušenje ustavnog poretka.
Slike iz Doboja, gdje se na sastanak koji je Dodik organizovao nije odazvao niko izvan njegove koalicije, ponovo su postavile pitanje da li su on i SNSD došli do zida.
“Stvar je poprilično raščlanjena: imate one koji se grupišu oko poštovanja Dejtona, oko mira, stabilnosti, uvažavanja, reformi, s druge strane SNSD i HDZBiH, koji je na trećoj strani i koji još uvijek nije donio odluku gdje će djelovati”, kaže poslanik PDP-a u NSRS-u Igor Crnadak.
“Želio je da pokaže da nije izolovan. A vidjelo se da ni za koga nije prihvatljiv partner. Čak mu ni Čović nije došao, što sam takođe najavio”, ističe predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
Uz neuspjeh na domaćem političkom polju, Dodik se suočava i s novim pritiskom, odnosno sankcijama. Pored Velike Britanije, Njemačke, Austrije, ove sedmice sankcije su uvele Poljska i Litvanija. Sankcije predsjedniku odraziće se na cijeli entitet - upozoravaju i iz SDS-a.
“Mnogo je projekata koji stoje u svim lokalnim zajednicama, a koji se finansiraju iz različitih međunarodnih fondova, prije svega iz EU. Ti projekti stoje na stand by i čeka se šta će se desiti. Jesmo izolovani i što duže bude trajala ta izolacija biće nam sve gore”, upozorava predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Ipak, u SNSD-u ne misle tako. Kažu, i dalje su za dijalog i dogovore domaćih političkih aktera, bez miješanja stranaca, u skladu i sa zaključkom Savjeta bezbjednosti. Za krizu optužuju stranke Trojke i opoziciju.
“Trojka pokušava u potpunosti da izoluje SNSD. Uvijek se oslanjaju na one koji će ih slušati iz RS-a. Na sceni su snage koje su protiv dogovora u Bosni i Hercegovini. Na sceni su snage koje su protiv dogovar unutar RS-a. Tu je glavna smetnja SNSD i Milorad Dodik”, rekao je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine Nebojša Radmanović.
Poznavaoci političkih prilika kažu da, bez obzira na produbljivanje krize, pojedini bošnjački političari daju Dodiku vjetar u leđa. Kao najbolji primjer navode famozni zaključak koji je usvojilo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, na šta je Željka Cvijanović uložila veto.
“Članovi Predsjedništva su morali biti svjesni da će Željka Cvijanović potegnuti pitanje veta i da će NSRS odlučivati o tome. To je tema na kojoj Dodik sada pliva. Jači je sada u zadnjih desetak dana nego što je bio”, ističe politikolog Stefan Blagić.
Ipak, dodaje Blagić, činjenica jeste da je nedolazak predstavnika ostalih partija na sastanak u Doboj jasna poruka da s bjeguncem od pravosuđa ne treba da bude razgovora, bez obzira na činjenicu da se brojni zakoni koje su vlasti RS-a usvojile, a koji negiraju ingerencije institucija Bosne i Hercegovine, ne sprovode na teritoriji ovog entiteta.