Politika

BURA U VLADI FBIH: Premijer naljutio ministra, odluke Ustavnog suda kamen spoticanja

Federalni ministar pravde Vedran Škobić reagirao je na izjave premijera Federacije BiH Nermina Nikšića o ustavnom uređenju države, posebno se osvrnuvši na tvrdnju da je "poštivanje odluka Europskog suda za ljudska prava temeljno načelo Ustava BiH".

- Cijeneći nastojanja uvaženog premijera usmjerena na postizanje stabilnosti BiH, moram napomenuti i iskazati neslaganje s navodima premijera Nikšića koji tvrdi da je temeljno načelo Ustava BiH načelo poštivanja odluka Europskog suda za ljudska prava - rekao je ministar Škobić.

Kako je pojasnio, prema stavu Ustavnog suda BiH, temeljno natkrovljujuće ustavno načelo BiH je načelo konstitutivnosti naroda (Odluka Ustavnog suda BiH toč.49. U-23/14 ).

- Naravno da se odluke Europskog suda za ljudska prava moraju provoditi, kao i da se Europska konvencija o ljudskim pravima izravno primjenjuje u Bosni i Hercegovini (ali nije iznad Ustava) i da se mora poštivati. Ali, odluke Europskog suda ukazuju na osiguranje prava svima u BiH da budu kandidati na izborima bez bilo kakvih ograničenja – rekao je ministar.

Škobić smatra da je "deplasirano" uspoređivati Bosnu i Hercegovinu s državama poput Njemačke ili Austrije, jer, kako ističe, prema teoriji društva i države razlikuju se unitarna, pluralistička i pluralna društva.

- Bosna i Hercegovina nije unitarna, pa čak ni pluralistička država – ona je, još od ZAVNOBiH-a, izrazito pluralna, jer su je takvom zajednički stvorili, izgradili i obranili Hrvati, Srbi i Bošnjaci, koji su time postali ravnopravni i, nadasve, konstitutivni narodi – zaključio je ministar Škobić.

Njegova izjava uslijedila je nakon što je premijer Nikšić, iznoseći viziju Bosne i Hercegovine iz perspektive SDP-a BiH, poručio kako je njegova želja jednostavna: "Bosna i Hercegovina s jednim predsjednikom, jednom izbornom jedinicom, bez entiteta i distrikta - građanska država s centralnom državnom i lokalnom vlašću".

Nikšić je poručio kako su građanske države "temeljni demokratski, europski princip" i naglasio da "Europski sud za ljudska prava precizno definira kakav ustroj ova država treba da ima, a taj ustroj je građanski".

Povezani članci