Politika

BURA U RS-U: Strah od poraza, zakon povučen

Dan uoči današnje sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) vladajuća većina u RS povukla je iz parlamentarne procedure kontroverzni Zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS.

"Кao predstavnik predlagača, obavještavam javnost da povlačimo iz procedure Zakon o zaštiti ustavnog uređenja. Očekivali smo podršku opozicije budući da su i oni tražili procesuiranje nekih krivičnih djela, ali pošto nisu shvatili suštinu, pozivamo ih da zajedno napišemo i predložimo novi zakon", napisao je poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Srđan Mazalica na društvenoj mreži X.

Predloženi zakon predviđao je osnivanje Specijalnog tužilaštva i Specijalnog suda RS za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske i drugih organa u ovom entitetu BiH.

Specijalno tužilaštvo i Specijalni sud bili bi nadležni za mnogobrojna krivična djela, među kojima su napad na ustavno uređenje RS, ugrožavanje teritorijalne cjeline, sabotaža i špijunaža.

Vlasti Republike Srpske ne odustaju od izmjena zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koje predviđaju osnivanje pomoćnog sastava policije. Sjednica zakonodavnog odbora, koji se treba izjasniti o ovom zakonu, danas nije održana, ali će pred sutrašnje zasjedajne Narodne skupšt...

Prema ovom zakonu trebalo je da bude uspostavljena Služba za zaštitu ustavnog uređenja RS, koja bi obavljala poslove "prikupljanje podataka i sprečavanje djelatnosti na podrivanju ili rušenju ustavnog uređenja i bezbjednosti RS, istraživanje, prikupljanje, obradu i analiziranje obavještajnih podataka i saznanja od značaja za bezbjednost RS".

Direktora ove službe imenovao bi predsjednik RS, sa mandatom od pet godina.

Prema ovom zakonu, bio bi imenovan glavni specijalni tužilac, koga bi imenovala Narodna skupština RS, a imao bi ovlaštenje da "u svakom trenutku do podizanja optužnice donese odluku o preuzimanju predmeta od nadležnog okružnog tužilaštva".

Opozicione stranke danas su oštro osudile upućivanje prijedloga ovog zakona u skupštinsku proceduru, ocijenivši da bi usvajanjem tog zakona u RS bio uveden "prijeki sud", kao i "duh sibirskih logora i Golog otoka".

Povezani članci