Nauka

BURA U ZENICI: Autonomija univerziteta se ne mjeri skupim feštama

Izmjene Zakona o visokom obrazovanju koje je predložila Vlada Zeničko-dobojskog kantona i po hitnom postupku uputila u skupštinsku proceduru, izazvale su buru reakcija na Univerzitetu u Zenici.

Stigle su optužbe da bi Vlada trebala biti čuvar, a ne rušitelj akademske autonomije te da univerziteti moraju ostati slobodni od političkih utjecaja kako bi mogli ispuniti svoju misiju: obrazovati mlade generacije, promovisati istraživanje i služiti kao platforma za slobodnu razmjenu ideja.

Obrazloženje Vlade koju predvodi premijer Nezir Pivić je da se predloženim izmjenama želi uvesti reda u finansijskom poslovanju, te da se ni na koji način ne ugrožavaju akademske slobode na ovoj visokoškolskoj ustanovi.

A, rastrošnosti je bilo i bahaćenju od strane univerzitetskog menadžmenta, a koje najbolje ilustruju računi u čijem je posjedu novinska agencija Patria.

Naime, firma Apel promet d.o.o. PJ Trgovina 2 Fojnica ispostavila je zeničkom Univerzitetu račun za isporučeno piće, sokove i vodu, ali i pivo, vino te žestoka pića u vrijednosti od 908,60 KM.

Firma Apel promet d.o.o. Srednja Bosna Travnik registrovana je kao društvo za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, osnivač je Savez RVI – SBK, a na čelu firme je Ekrem Julardžija, koji slovi za bliskog saradnika kontroverznog profesora Fakulteta inženjerstva i prirodnih nauka llhana Bušatlića, inače jednog od najbližih saradnika aktuelnog rektora Jusufa Durakovića.

Možda je veza Julardžije i Bušatlića razlog zašto je Univerzitetu u Zenici fakturisana roba po znatno višim cijenama nego na tržištu. Primjerice, sokovi koji su plaćani po 1,7 KM čak i u maloprodaji se mogu kupiti po znatno nižim cijenama. Takav slučaj je i sa kupljenim alkoholnim pićima.

Još jedan račun je sporan. Jedan zenički hotel je ovom Univerzitetu ispostavio račun na iznos od 6.600 KM za pružene ugostiteljske usluge, a radi se o novogodišnjoj fešti koju je Univerzitet organizovao za svoje zaposlenike.

Fešta je mnogima zadala glavobolju, pojedinim od alkohola koji je isporučen dva dana ranije, a finansijskom računovodstvu zbog pitanja kako opravdati ovaj trošak.

Zabava nije bila predviđena Planom javnih nabavki, zbog čega su se našli u sukobu sa Zakonom o javnim nabavkama, a ne može biti pravdana ni kao reprezentacija, što je stvorilo prostor za malverzacije i netransparentno trošenje finansijskih sredstava.

Umjesto zaključka, podsjećamo da je u Izvještaju o poslovanju Univerziteta u Zenici u 2023. godini konstatovano da je Plan javnih nabavki realizovan u procentu od tek 64,2 posto, a nabavke radova, roba i usluga u vrijednosti od 88.660,47 KM izvršena je suprotno članu 17. Zakona o javnim nabavkama BiH, kojim su propisani uslovi za pokretanje postupka javne nabavke.

Pojednostavljeno, nabavljeni radovi, robe i usluge nisu planirane Planom javnih nabavki za 2023. godinu, zbog čega nisu mogle biti ni nabavljeni. To je očito jasno svima koji poznaju zakone, ali ne i “finansijski autonomnom” menadžmentu Univerziteta u Zenici.