BH Telecom
Kultura

SKRIVENO BLAGO BOSNE: Od prizora zastaje dah, jedan grad leži na čak 9 rijeka

Ljudski.ba je nebrojeno puta pisao o prirodnm ljepotama Bosne i Hercegovine, skrivenom blagu za koje većina građana BiH ne zna, a kojem se godinama dive strani turisti. Sada predstavljamo biser sa sjeverozapada BiH.

Oni nešto stariji sjetit će se slogana "Sve rijeke teku prema moru, samo Sana teče prema vama". Upravo je Sana, i njezin biser Sanski Most tema naše priče o bogatstvima Bosne i I Hercegovine.

Stoga, valja naomenuti i kako je taj bh. gradić smješten između planina Grmeč, Mulež i Behremaginice, a njime protječe čak devet rijeka. Uz Sanu, to je osam rječica: Sanica, Bliha, Dabar, Japra, Zdena, Majdanska Rijeka, Sasinka i Kozica, kao i nekoliko kraćih ponornica.

Sanski Most koji su u bivšoj državi zvali i Gradom cvijeća zbog lijepih i održavanih zelenih površina, i danas je ponosan na svoj most, džamiju s četiri minareta i "malu Veneciju", na koju taj dio grada podsjeća svojim kanalima.

Raskošna priroda, bogata povijest

Grad na vodi ime je dobio po svojoj najvećoj rijeci, Sani, a njezino ime dolazi od latinskog Aqua sanus, što znači – zdrava voda. Ovaj je kraj naime bogat izvorima ljekovite vode, a njezine blagodati u kupkama koristili su redom svi koji su kroz povijest ovuda prošli – Grci, Rimljani, Turci.

Sanski je kraj bio naseljen i mnogo prije njih, u okolici su pronađeni ostaci iz prapovijesti. Pretpostavlja se da je ovdje živjelo i ilirsko pleme Mezeji, u naselju imena Mren koje je u 9. stoljeću bilo luka, a na obalama Sane, tvrde povjesničari, nalazio se i ilirski rudarski centar. Najstariji pisani spomen o ovom području nalazimo u povelji ugarsko-hrvatskog kralja Bele IV. iz 1244. godine.

Središte lječilišnog turizma danas je u Sanskoj Ilidži, koja uz radioaktivnu vodu i čudotvorno blato svojim posjetiteljima nudi i gostoprimstvo koje se pamti. Okolica Sanskog Mosta netaknut je prirodni hram s nevjerojatnim krškim spomenicima i tek pokojim ljudskim otiskom poput ostataka gradine Kamengrad iz 14. stoljeća, smještene na 500 metara visokoj litici iznad mjesta koje je po njoj i nazvano.

smist

Na sanskom području postoji nekoliko krških izvora rijeka - Saničko vrelo, Dabarsko vrelo i vrelo Zdene, pećina i vodopada vrijednih posjeta i divljenja. Hrustovačka pećina poznata je po svom raskošnom špiljskom nakitu, a pećina Dabar u koju se ulazi odmah uz izvor istoimene rijeke još je prilično neistražena, iako na samom početku posjetitelje očarava svojim špiljskim jezerom.

Impresivan vodopad rijeke Blihe, između sela Gornji Kamengrad i Fajtovci, 15-ak kilometara od Sanskog Mosta, obrušava se 56 metara visoke stijene uz impresivnu sliku i zaglušujuću buku.

Izvori i rijeke sanskog kraja žive u njegovim pričama i legendama, a među najljepšima je i ona najtužnija, o dvije sestre - Blihi i Zdeni. Iako se detalji ponekad razlikuju, pa je u nekim verzijama mjesto našla kuga, a u drugima blago, nesretan je kraj u svima isti. Kako bi izbjegle udaju koju su im namještali protiv njihove volje, dvije su se lijepe sestre bacile s planine, a na mjestu gdje su pale nastale su dvije gorske suze. Iz njih su potekle Bliha i Zdena.

Povezani članci