Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je danas u Luksemburgu na komemorativnom skupu povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, koji je održan u parku Tony Neuman.
Komemoracija je ove godine održana osamnaesti put u organizaciji Odbora za Srebrenicu Luksemburg, potvrđujući trajnu posvećenost bosanskohercegovačke dijaspore očuvanju kulture sjećanja, istine i pravde. Ovogodišnje obilježavanje imalo je poseban značaj jer je riječ o prvoj zvaničnoj komemoraciji održanoj kod novoizgrađenog spomen-obilježja žrtvama genocida u Srebrenici, podignutog u saradnji sa Gradom Luksemburgom i svečano otkrivenog prošle godine.
Obraćajući se prisutnima, ministar Konaković istakao je da ovaj spomenik predstavlja trajni simbol zajedničke odgovornosti da se istina čuva, a dostojanstvo žrtava zaštiti, naglasivši da sjećanje na Srebrenicu nije odgovornost samo Bosne i Hercegovine, već zajednička evropska i ljudska obaveza.
Zahvalio je Odboru za Srebrenicu Luksemburg, Gradu Luksemburgu i Velikom Vojvodstvu Luksemburg na dugogodišnjoj podršci očuvanju istine o genocidu, istakavši da njihova podrška nije samo izraz prijateljstva prema Bosni i Hercegovini, već i poštovanja prema žrtvama i vrijednostima na kojima počiva savremena Evropa.
Podsjetio je da je Luksemburg među prvim evropskim državama koje su usvojile parlamentarnu rezoluciju o genocidu u Srebrenici, te da je 2024. godine bio među kosponzorima Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici.
Govoreći o značaju očuvanja kulture sjećanja, ministar Konaković naglasio je da Srebrenica ostaje bosanskohercegovačka rana, ali i ispit savjesti cijelog čovječanstva.
- Negiranje genocida nije drugačije mišljenje. Ono je nastavak nepravde prema žrtvama. Zato borba protiv negiranja nije borba za prošlost, već za budućnost u kojoj će međunarodno pravo i sudski utvrđene činjenice ostati jači od političkih pokušaja njihovog osporavanja - poručio je ministar.
Posebnu zahvalnost i duboko poštovanje uputio je Majkama Srebrenice i Podrinja, istakavši da su upravo one, uprkos nezamislivom gubitku, sačuvale dostojanstvo i istrajale u borbi za istinu i pravdu. Uz ministra Konakovića, na komemorativnom skupu obratili su se predsjednik Vlade Velikog Vojvodstva Luksemburg Luc Frieden, predsjednica Udruženja "Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa" Munira Subašić, potpredsjednik Evropskog parlamenta Marc Angel, te predstavnici Odbora za Srebrenicu u Luksemburgu, čime je još jednom potvrđen značaj međunarodne podrške očuvanju istine, kulture sjećanja i dostojanstva žrtava genocida u Srebrenici.
Prije učešća na komemoraciji, ministar Konaković sastao se sa predstavnicima bosanskohercegovačke zajednice u Luksemburgu na neformalnom druženju koje je organizovao Odbor za Srebrenicu Luksemburg. Razgovarano je o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, evropskom putu zemlje, unapređenju saradnje s dijasporom, kao i o pitanjima od značaja za državljane Bosne i Hercegovine koji žive u Luksemburgu, uključujući administrativna pitanja, ostvarivanje biračkog prava te jačanje kulturnih, obrazovnih i ekonomskih veza s domovinom, saopćeno je iz Ureda za odnose sa javnošću MVPBiH.