Politika

HRVATI SPASILI BIH: Grahovo i Bihać kao dokaz, Ćosić spomenuo i SAD

U povodu 30. obljetnice potpisivanja Splitske deklaracije, u Dubrovniku je održan panel na kojemu su sudjelovali ključni akteri ratnih i diplomatskih procesa iz 1990-ih, među kojima su bili bivši veleposlanik BiH u Hrvatskoj Kasim Trnka, bivši savjetnik turskog predsjednika Demirela Mehmet Ali Bayar, nekadašnji službenik UN-a Edward P. Joseph, general Hrvatske vojske Krešimir Ćosić te bivši ministar vanjskih poslova RH Miomir Žužul.

U svom izlaganju, general Krešimir Ćosić prisjetio se vojnih operacija koje su uslijedile nakon potpisivanja Splitske deklaracije 1995. godine te suradnje između Hrvatske vojske i Armije BiH.

– Nakon potpisa Splitskog sporazuma, ministar Šušak me nazvao i rekao: čekajte me sutra u Rujanima. Bilo nas je desetak ključnih zapovjednika – Gotovina, Blaškić i drugi. Sjećam se da je rekao: ako ne uspijete, tražite si mjesto na Mjesecu, kazao je Ćosić.

Istaknuo je kako su hrvatske snage i ranije, u zimu 1994., pokazale spremnost i odlučnost djelovati čak i u izuzetno teškim uvjetima, bez obzira na protivljenja međunarodnih dužnosnika poput Richarda Holbrookea.

– Ključne operacije Zima ’94. i Ljeto ’95. spasile su Bihać. Hrvatska vojska 25. srpnja pokreće operaciju Ljeto ’95., koja se bez prekida nastavila u Oluju. Prva dva dana bila su teška, a 27. su probijene srpske linije i vojska ulazi u Grahovo, podsjetio je Ćosić.

Naglasio je kako su se srpske snage dvaput povukle pred Bihaćem – krajem 1994. i ponovo 1995. – što pripisuje odlučnim i pravovremenim operacijama hrvatskih i bošnjačkih snaga.

– Suradnja HV-a i Armije BiH, strateške odluke donesene u Splitu te žrtve na terenu promijenile su stanje u međunarodnoj zajednici, rekao je Ćosić i dodao kako je u tim operacijama hrvatska vojska djelovala poput najmodernijih specijalnih snaga.

Kao primjer nerazumijevanja stvarne situacije, Ćosić se prisjetio i putovanja s tadašnjim američkim ministrom obrane Williamom Perryjem iz Dubrovnika za Zagreb, istaknuvši da su predrasude o nadmoći srpskih snaga bile “farsa” i “fake news”.

– Ovaj trenutak, 30 godina nakon Splitske deklaracije, zaslužuje revalorizaciju svih tih događaja, posebno političkog dijela i suradnje sa SAD-om, kao i svega što su vojnici ostvarili na terenu, zaključio je Ćosić.

Povezani članci