Na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) proteklih dana liječeno je deset pacijenata sa simptomima koji upućuju na leptospirozu, informacije su iz nezvaničnih izvora. Da je leptospiroza dijagnosticirana, potvrđeno je iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Iako je ova informacija poznata od sredine ovog mjeseca, Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo nije je komunicirao ka javnosti, niti je upozorio građane na oprez. Sve ovo ukazuje na ozbiljne sistemske propuste u oblasti javnog zdravlja, higijene javnih površina i na kraju odgovornosti institucija prema onima zbog kojih postoje, a to su građani.
Zaraza je krenula iz sarajevske općine Novi Grad, odnosno iz naselja Dobrinja, gdje se veći broj ljudi javljao ljekarima sa istim simptomima - izrazito visokom tjelesnom temperaturom, neobjašnjivim umorom, a laboratorijske pretrage krvi pokazivale su visoke upalne parametre kao i visoke parametre jetre. Kolokvijalno, bolest je nazvana 'dobrinjska bolest'.
No da ona ima svoje ime - leptospiroza - nisu znali, nisu im to kazali ni ljekari opće prakse, ali ni epidemiolozi iz Kantona Sarajevo, čija je obaveza iskomunicirati ovako ozbiljan rizik po zdravlje ljudi.
"Prvo telefonsko obavještavanje Zavoda od strane ljekara Doma zdravlja o obolijevanju pacijenata sa područja općine Novi Grad je bilo 29. aprila 2025. godine, ali bez konkretne dijagnoze ili prijave bolesti, odnosno samo usmeno navođenje da pacijenti imaju povišenu temperaturu nepoznatog porijekla, te da im nije urađena nikakva bakteriološka dijagnostika.
Dana 29. aprila 2025. Zavod za javno zdravstvo KS je obavijestio Infektivnu kliniku KCUS-a, sve direktore devet domova zdravlja KS i Federalni zavod za javno zdravstvo da postoji grupisanje pacijenata sa Aerodromskog naselja i sa Dobrinje sa simptomima visoke temperature, malaksalosti uz visoke vrijednosti upalnih parametara, te povišenih jetrenih transaminaza bez izražene druge simptomatologije", kazala je prim.dr. Anisa Bajramović, rukovodilac RJ za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo KS.
Zatim je Zavod, opet daleko od očiju javnosti, navedenim ustanovama dao upute da obrate pažnju, te da izvrše prijavljivanje kada otkriju uzročnika.
"Uz stalnu komunikaciju sa ljekarima Infektivne klinike, došlo se do dijagnoze leptospiroze koju je prijavila Klinička mikrobiologija KCUS-a i Infektivna klinika KCUS-a. To se desilo 15. maja 2025. godine. Ti pacijenti, prema navodima ljekara, nisu imali simptome respiratornih i stomačnih infekcija", kaže prim. Bajramović.
Ovo je još jedna potvrda kako u Kantonu Sarajevo postoje ogromni problemi, a to su, da stvari nazovemo pravim imenom - neodgovornost, javašluk i prljavština. Da, Sarajevo je prljav grad u kojem glodari prenose na ljude bolesti koje su u civiliziranim sredinama iskorijenjene. Sarajevo je grad u kojem su kontejneri ne prazne redovno, a njihovo pranje i dezinfekcija su nepoznanice. Sarajevo je grad u kojem je vijest da u maju počinje košenje trave, koja je narasla i više od metra. Sarajevo je grad u kojem se ne provodi sistemska deratizacija godinama, jer tenderi. Sarajevo je grad u kojem upravitelji privatnih i javnih objekata, vlasnici skladišta ili prodajnih objekata ne provode deratizaciju, iako im je ona obaveza.
Postojanje zoonoze koju prenose glodari valjda je posljednji alarm vlastima i odgovornima da napokon počnu raditi svoj posao i barem očiste javne površine, operu ulice i provedu detaljnu deratizaciju u Kantonu Sarajevo.
Bolest se prenosi putem povrijeđene kože, boravkom u vodi zaraženoj urinom i udisanjem u urbanim sredinama u kojima nije dugo urađena deratizacija. Zavod je obavijestio KUIP sa preporukama da se izvrši kontrola svih pijaca, uličnih prodavača voća i povrća, te piljara na području Novog Grada KS, te svih upravitelja stambenih i privatnih objekata u svim zgradama na području Novog Grada KS, da se utvrdi da li su radili obaveznu sistematsku preventivnu deratizaciju.