Kultura

SKRIVENI DRAGULJ BOSNE: Stari grad postaje središte kulturnog turizma

Na uzvišenju iznad rijeke Sane gdje se prirodni kanjon između Lubice i Želina pretvara u dramatičan pejzaž, smješten je Stari grad Ključ – srednjovjekovna tvrđava koja dominira panoramom ovog gradića u Unsko-sanskom kantonu. Ova historijska lokacija sve više privlači pažnju posjetilaca, ali i lokalne vlasti koje u njoj vide ključni potencijal za razvoj kulturnog turizma.

U posljednjih nekoliko godina provedeni su brojni manji zahvati – asfaltiranje prilaza, uređenje platoa, sanacija kula, postavljanje klupa i stolova, te uvođenje rasvjete i vode. Ipak, naredna godina bi mogla biti presudna za dublju i sadržajniju revitalizaciju lokaliteta.

Uz političku stabilnost i podršku viših nivoa vlasti, općinska administracija najavljuje novi zamah u uređenju ovog dragocjenog kulturno-historijskog blaga.

Načelnik općine Ključ Jasmin Musić u razgovoru za Fenu ističe kako lokalna uprava prepoznaje vrijednost Starog grada i intenzivno radi na njegovom osmišljavanju i prilagođavanju za različite društvene sadržaje.

– Stari grad Ključ je jedna od naših najvećih komparativnih prednosti u smislu turizma i kulturno-historijskog aspekta turističkih potencijala naše općine i zbog toga Općina Ključ intenzivno radi na uređenju lokaliteta Starog grada - istakao je Musić, ističući da se svi radovi izvode uz odobrenje i stručni nadzor kantonalnog Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa.

Dodaje da je prošla godina donijela važan iskorak u obliku projekta iluminacije, kojim je tvrđava po prvi put dobila adekvatno osvjetljenje.

– U prošloj godini urađen je projekat iluminacije, dakle adekvatnog osvjetljenja Starog grada, što je omogućilo noćne posjete i dodatno istaklo njegovu monumentalnost - navodi Musić.

Ove godine fokus je stavljen na proširenje funkcionalnih sadržaja unutar samog kompleksa, s ciljem da se omogući održavanje različitih kulturnih i edukativnih manifestacija.

– Završili smo izgradnju tribina, nabavku video projektora, kao i mobilnih stolica, kako bi se gore mogle održavati manifestacije različitog karaktera koje očekujemo da će se ove godine desiti - kaže načelnik Musić.

Trenutno su u toku pripreme za nove radove, a prioritet su staze koje povezuju različite dijelove utvrde, kao i sanitarni čvor koji bi posjetiocima omogućio ugodniji boravak na lokalitetu.

– Trenutno imamo projekat rekonstrukcije i dogradnje sanitarnog čvora, a ubrzo će početi i uređenje staza na Starom gradu koje povezuju dvije kule - navodi Musić, dodajući da se ulaže napor da sadržaji budu dostupni i korisni mještanima i gostima.

Tokom prethodnih decenija već su realizovani ključni infrastrukturni projekti, ali sada je akcenat na sadržajima koji će Stari grad učiniti živim mjestom okupljanja.

- Unazad dvadesetak godina realiziran je projekt uređenja putne infrastrukture, saobraćajne signalizacije i rasvjete do Starog grada - jako je puno urađeno na tome da on bude dostupan i pristupačan. A sada gledamo da proširimo njegove sadržaje i mogućnosti, te motiviramo ljude da konzumiraju ono što Stari grad pruža – kroz organizaciju događaja, ljetnih škola, promocija knjiga, druženja i sličnih aktivnosti - pojašnjava Musić.

Iako, kako kaže, trenutno ne postoje precizni statistički pokazatelji o rastu posjeta, uočava se povećana prisutnost kako domaćih tako i stranih posjetilaca.

- Činjenica je da se Stari grad posjećuje više nego prije, da se ljudi više okupljaju tamo nego prije, da planinari prilikom svojih šetnji posjećuju lokalitet, druže se, ostaju. Većina turista koja dođe u Ključ ima želju da vidi Stari grad - ističe Musić.

Vjeruje kako će dodatna turistička signalizacija i nova ulaganja značajno unaprijediti cjelokupnu ponudu, a samim tim i percepciju Ključa kao destinacije.