Društvo

FADIL ČEKA ODLUKU: Sloboda je još daleko

Predmet "Respiratori" u kojem su osuđeni bivši federalni premijer Fadil Novalić i bivši direktor federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak, trenutno je na Evropskom sudu za ljudska prava, po apelaciji osuđenih. Apelacija je uslijedila nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine djelimično usvojio apelaciju Novalića i Solaka, ocijenivši da je povrijeđeno njihovo pravo na pravično suđenje. Ustavni sud tada nije naglasio da im to daje pravo na ponovljeno suđenje.

Elmir Jahić, advokat bivšeg premijera Federacije Bosne i Hercegovine Fadila Novalića za BHRT je potvrdio da je zaprimio poštu iz Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Fadila Novalića.

  

"S obzirom na jasna pravila Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, nikakve informacije ne mogu davati u javnosti. Molim Vas za strpljenje", kazao je Jahić.

Iz Ureda zastupnika Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava potvrda da je postupak tek u početnoj fazi.

 

"Ovim putem Vas povodom Vašeg upita obavještavam da je predmet F.S i Novalić protiv Bosne i Hercegovine tek zaprimljen u Ured agenta Savjeta ministara Bosne i Hercegovine pred Evropskim sudom za ljudska prava i isti je u početnoj fazi postupka. Imajući u vidu povjerljivost postupka obavještavam Vas da ne postoji mogućnost komentarisanja ostalih detalja vezanih za ovaj predmet", kazao je Bojan Bajić, v. d. zastupnika Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Pravni put postoji u ovom predmetu i on je u toku. Sud u Strazburu može utvrditi povrede prava koje su načinjene u redovnom sudskom postupku, kažu pravnici.

"Uobičajeno se to vrati u sudski sistem zemlje iz koje je došla apelacija i onda se to rješava. Otklanjaju se ti propusti koje je Sud u Strazburu proglasio takvim da izlaze iz fer i pravičnog postupka", kazao je odvjetnik Vlado Adamović.

Ovakve apelacije Evropskom sudu za ljudska prava su jako česte, ali je prerano govoriti o tome kakva bi mogla biti konačna odluka iz Strazbura.

 

"Apsolutno je prerano u ovom trenutku govoriti o tome koju će odluku Evropski sud za ljudska prava donijeti. Mislim da je važno naznačiti da ovo što je Ustavni sud pronašao da jesu napravljene određene greške, to imamo u stotinama ako ne i hiljadama predmeta ranije i to ne znači da će Evropski sud za ljudska prava reći: aha, čim su napravljene određene greške to automatski znači ponavljanje tako da je jako rano da se govori o bilo kakvom zaključku", tvrdi Denis Džidić, iz Balkanske istraživačke mreže BiH.

Ukoliko bi Evropski sud za ljudska prava utvrdio da su načinjeni određeni propusti, on bi svoju odluku donio i iskomunicirao je prevashodno Ustavnom sudu BIH. Ustavni sud BiH potom donosi svoju odluku i spušta je na nivo postupajućeg suda, u konkretnom predmetu, na Sud BiH koji dalje postupa na način da odluku uzme u razmatranje, poništi presudu i ponovi je. U pravilu, to nužno ne znači i drugačiji ishod presude.

Povezani članci