Društvo

ALARM UPALJEN: U kantonu za pet godina 3.000 osnovaca manje

Umjesto da tri desetljeća od završetka rata govorimo o rastu nataliteta, izgradnji novih škola i radnih mjesta, mi u ovoj zemlji i dalje svjedočimo stalnom padu broja učenika u osnovnim i srednjim školama. Potvrđuje to i priča iz Srednjobosanskog kantona, koji je za posljednjih pet godina izgubio više od tri hiljade osnovaca, što je gotovo pet škola, i taj trend se nastavlja jer odlaze mladi. Svi bez izuzetka. Jednima je ulaznica u EU putovnica, a vlasnici bh. pasoša kartu u jednom pravcu osiguravaju odabirom zanimanja traženih u EU.

Nakon završenog upisa u prve razrede u 52 srednjobosanske osnovne škole, u svakoj je, gotovo bez izuzetka, evidentan pad broja učenika. Tako će u narednoj školskoj godini u Osnovnoj školi u travničkom KŠC-u biti deset prvačića manje. Međutim, razmjere ovog stanja uzrokovanog padom nataliteta i odlaskom mladih porodica shvatit ćemo ako se osvrnemo na nekoliko prethodnih godina.

“Kad sam došao na službu direktora prije sedam godina imali smo oko 600 učenika. Ovu školsku godinu završilo je 289, to je otprilike 50% manje učenika”, navodi Anto Rajić, direktor Osnovne škole u KŠC Petar Barbarić Travnik.

“Uzet ćemo 2019. i 2020. godinu. Prema našim izračunima, izgubili smo 3.300 učenika u osnovnim školama. Nažalost, pao je broj učenika i ono što je loše - on će nastaviti padati i narednih godina”, kaže Bojan Domić, ministar obrazovanja, nauke, kulture, mladih i sporta SBK-a (HDZBiH).

Upisano je i manje prvačića u osnovne škole. U Osnovnoj školi Travnik kažu da je nelogično da broj odjeljenja u kojima je nekada bilo više od trideset učenika ostaje isti.

“Sada je 21 učenik po razredu u Osnovnoj školi Travnik i imamo najveći prosjek na kantonu. Druge škole imaju 10 ili dvanaest učenika. Da li smo time dobili, da li su učenici bolji i pametniji, da li je nama lakše raditi - teško bih odgovorio na to pitanje”, kaže Dženan Aganović, direktor Osnovne škole Travnik.

Nažalost, drastično smanjenje broja učenika će se nastaviti, jer je, prema zvaničnim podacima, prošle godine rođeno tek 1.424 djece, što je 457 manje od broja upisanih prvačića. Također, nastavit će se odlazak mladih, što je vidljivo po činjenici da je od skoro 2.000 upisanih srednjoškolaca najviše interesa bilo za osam medicinskih škola i stručna zanimanja tražena u EU.

“Imamo najviše učenika koji se prijavljuju u medicinsku školu. Sad smo imali 127 prijavljenih, a primamo četiri odjeljenja po 20 učenika. Primili smo 83 učenika”, navodi Alisa Mrkonja, pomoćnica direktora Mješovite srednje škole Travnik.

“Trenutno su učenici, ako govorimo o trogodišnjem obrazovanju, najviše zainteresovani za mašinsku i elektro struku”, kaže Izeta Omerdić, direktorica Mješovite srednje tehničke škole Travnik.

Uzroka čija je posljedica ovakvo stanje je mnogo. Najznačajniji je onaj da nam djeca i njihovi roditelji odlaze jer su umorni od čekanja boljeg života.

“Predugo već čekamo nekakve bolje uvjete. Ima nekakvih naznaka, međutim, to su sve mali koraci koji bi, možda, trebali biti u godini-dvije-tri, a mi čekamo skoro 30 godina da idemo naprijed”, zaključuje Anto Rajić.

Povezani članci